روش کاشت مو FUT

کلمه FUT مخفف follicular unit transplantation میباشد که به معنی کاشت مو به صورت تیکه ای میباشد این روش به روش جراحی معروف میباشد . در این روش موهای پشت سر به صورت جراحی برداشت میشود به این شکل که محل اهداکننده مو توسط داروی لیدوکائین بی حسی موضعی گرفته و جراح توسط تیغ های مخصوص محل برداشت مو را که از پیش طراحی و مارک شده است را برمیدارد. نوار برداشته شده از پشت سر ابعادی حدود طول ٢٠-٣٠ سانتیمتر و عرضی بین ١-٢ سانتیمتر دارد .

این اندازه توسط پزشک متخصص برآورد و طراحی میشود ؛ بزرگی و کوچکی این فلپ یا بافت قابل برداشت بستگی به عوامل متعددی از قبیل شلی و سفتی پوست، چسبندگی پوست به گال آ ، میزان تراکم موها در واحد سطح ، مقدار تارموی مورد نیاز بیمار و عوامل دیگری که متخصص این کار آن را تحت نظر دارد. جراحی با تزریق مقدار کمی آرامبخش به صورت وریدی به بیمار آغاز شده و جراح با تیغ مخصوص شروع به جدا کردن بافت مورد نظر از پشت سر میشود.

بافت جداشده بلافاصله به تیم کات تحویل داده میشود که وظیفه این تیم جداسازی گرافت ها از بافت به نحوی که دکتر متخصص درخواست داده میباشد. گرافت ها معمولا به صورت سه تایی جدا میشوند به این معنی که هر گرافت شامل سه عدد تارمو میباشد . لازم به ذکر است که در زمان کاشت مو نیاز گرافت های تک فولیکولی نیز میباشد که این تیم گرافت هایی شامل یک تارمو و یا دو تارمو نبز ارائه میدهد.

جراح و تیم مربوطه پس ازبرداشت بافت اقدام به بخیه کردن محل برداشت میکند. محل جراحی باید توسط نخ های بخیه فوق العاده باریک و نازک ودر صورت امکان از نخ های بخیه جذبی با کیفیت بالا استفاده کرد. پس از اتمام جراحی بیمار به اتاق کاشت رفته و تیم مربوطه اقدام به ایجاد شکاف های مخصوص برای کاشت برروی سر کرده و گرافت های کات شده توسط تیم کات را به این شکاف ها انتقال میدهند .

نحوه کاشت مو و نحوه طراحی نوع کاشت از قبیل تراکم- فرمت کاشت- شیب کاشت و جهت خواب مو توسط پزشک طراحی شده تا طبیعی ترین فرم رویش مو را داشته باشد. نحوه کاشت گرافت ها بسیار مهم بوده و بسیار مهم میباشد که هنگام کاشت آسیبی به گرافت ها وارد نشود. به طور کلی کاشت مو در این روش مانند روش FIT بوده و تفاوت آنچنانی ندارد، با این تفاوت که در روش FUT گرافت ها معمولا بزرگتر از روش FIT میباشد.

سوالات رایجی که در روش FUT پرسیده میشود این است که آیا جای جراحی بعد از گذشت چندماه همچنان مشخص میباشد و یا عوارضی از قبیل آسیب های مغزی – حواس پرتی یا سردردهای مزمن میباشد؟ و اما لازم به ذکر است که جراحی کاشت مو بسیار سطحی بوده و هیچ آسیبی به اعصاب عروق مغز نمیرساند نهایتا جای اسکار یا جای زخم جراحی میباشد که خطی لبخند مانند به عرض حدودا ٢-٣ میلی متر پشت سر باقی میماند که در بعضی موارد میتوان آن را برداشت و در مواردی که بیشتر از حد نرمال باشد میتوان روی این منطقه کاشت مو انجام داد تا هیچ اثری از جای بخیه باقی نماند.

موهای برداشت شده در این روش معمولا بین ٢۵٠٠- ٣٠٠٠ گرافت میباشد که این تعداد بستگی به بانک موی فرد دارد. معمولا این متد برای افرادی مناسب میباشد که نیاز به تعداد تار موی بیشتری جهت کاشت داشته باشند. موهای مورد نیاز برای کاشت ابرو و ریش و سبیل معمولا از این روش استفاده میشود چرا که میتوان گرافت ها را به اندازه و تعداد مورد نظر کات کرد .

مراقبت های بعد از جراحی در این روش مهم میباشد. لازم به ذکر است که بیمار پس از جراحی از انجام فعالیت های سنگین از قبیل وزنه برداری- لیفت کردن یا ورزش هایی که باعث شود پوست سر کشیده شود خودداری کند چراکه این حالت باعث میشود که محل جراحی تحت فشار قرار گیرد و عواملی همچون خونریزی و یا باز شدن بخیه پیش آید. بعد از جراحی به بیمار پماد ترمیم کننده مخصوصی داده میشود که تا چندروز از آن استفاده کرده تا محل جراحی به بهترین شکل ترمیم گردد. سر بیمار ممکن است پس از انجام عمل کاشت مو به روش جراحی تا ۶هفته حتی به هوشیاری کامل نرسد که این روند طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.

2015 © حق کپی رایت - کلینیک تخصصی دکتر خسرویانی - طراحی و پشتیبانی رازقیان

مشاوره رایگان      ۲۶۷۶۰۰۳۶ – ۲۶۷۶۰۰۴۷