پیوند مو یا به اصطلاح عامیانه کاشت مو، یکی از موثرترین راه‌های جلوگیری از تاس شدن سر محسوب می‌شود که در چند سال اخیر نظر بسیاری را به خود جلب کرده است.
در این روش بخش عقبی پوست سر به بخش بالایی و جلویی سر پیوند زده می‌شود.
طوری که تعداد زیادی از مو را در یک مرحله از ناحیه پشت‌سر به همراه پیاز مو جدا کرده و در فواصل معینی روی سر (نواحی تاسی)‌ کاشته می‌شود.
موهای پشت‌سر فرد به نواحی ریخته شده پیوند زده می‌شود و درواقع پیوند از فرد به خودش است و به همین دلیل پیوند پس زده نمی‌شود و از آنجا که موهای پشت سر معمولا دچار ریزش نمی‌شوند، این مو می‌تواند مقاوم باشد و پس از انتقال به جلوی سر، خاصیت خود را حفظ می‌کند.
منطقه پشت سر (بین دو گوش در خلف سر)‌ منطقه دهنده مو برای پیوند است، که از دو روش FUT و FIT می توان استفاده کرد که در روش FUT نواری از پوست سر بیمار برش داده می‌شود و پس از بخیه ناحیه جراحی شده، با تقسیم‌بندی این نوار به دسته‌های مختلف، پوست‌ها را که حاوی یک‌ تا چهار فولیکول مو هستند ، جدا جدا می‌کنند تا در فاز نهایی (کاشت)‌ به جلوی سر پیوند زده شود.

در روش FIT دیگر خبری از جداسازی نوار از پوست سر نیست و به وسیله یکسری از دستگاه‌‌های خاص، فولیکول‌های یک تا چهار تایی به صورت مستقیم برداشت و در ناحیه تاسی کاشته می‌شود.

سن در این عمل یکی از شروط مهم موفقیت است.

در ابتدا موهایی که کاشته می‌شوند به دلیل شوکی که به آنها وارد شده است، ظرف مدت چند روز ریخته می‌شوند و بعد بتدریج ظرف مدت چند ماه دوباره شروع به جوانه زدن و رشد می‌کنند.

نکته مهم در خصوص پیوند مو، کاشت طبیعی آنها در خط جلویی سر است که باید از کاشت‌های تک فولیکولی استفاده شود و از فولیکول‌های حاوی ۳ تا ۴ مو، پرهیز شود. اگر پزشک متخصص بتواند این اصول را رعایت کند، می‌توان گفت پیوند موی ایده‌آلی صورت گرفته است و نمی‌توان به سهولت حدس زد که شخص پیوند مو داشته است یا خیر.

هر چه سن بالاتر رود، شانس گرفتن پیوند کمتر می‌شود، عنوان می‌کند: اکثر افرادی که برای پیوند مو اقدام می‌کنند سنی بالای ۳۰ سال دارند.

عوارض پیوند مو

در پیوند مو ، سوزن‌های بسیاری به پوست سر زده می‌شود که طبعا این ضربات می‌توانند حالات ناخوشایندی را برای فرد به همراه داشته باشد.

احساس گزگز و سوزش سر را از عوارض مهم پیوند هستند و در هفته اول پس از پیوند، مایعی منعقد شده روی پوست سر مشاهده می‌شود که همان نقاط سوزن‌‌خورده‌ای هستند که دچار ترشح شده‌اند که ظرف مدت ۲ تا ۳ هفته بتدریج بهبود خواهد یافت.

در صورتی که عمل پیوند بخوبی انجام شده باشد، مشکل خاصی پیش نخواهد آمد ولی این عمل نیز همانند سایر جراحی‌ها با خون‌مردگی و مسائل عفونی در نواحی کاشت مواجه است که با تجربه و تبحر گروه جراحی، به حداقل ممکن می‌رسد.

مراحل قبل از پیوند

شخص متقاضی پیوند مو باید قبل از عمل، یک‌سری آزمایش‌های خونی همچون هپاتیت ، ایدز ، بیماری‌های انعقادی و… را انجام دهد و پس از تاییدیه پزشک دست به چنین عمل جراحی بزند.

بیمار باید تا ۱۰ روز قبل از عمل، از مصرف قرص‌هایی از خانواده آسپرین خودداری کند.

تا مدت ۱۰ روز نباید به موهایی که برای فرد کاشته می‌شوند، فشار وارد کرد بنابراین بهتر است فرد برای احتیاط هم که شده ۲ تا ۳ هفته اول پس از پیوند، از انجام ورزش‌های سنگین اجتناب کند و از دوش گرفتن‌های طولانی‌مدت بپرهیزد.

2015 © حق کپی رایت - کلینیک تخصصی دکتر خسرویانی - طراحی و پشتیبانی رازقیان

مشاوره رایگان      ۲۶۷۶۰۰۳۶ – ۲۶۷۶۰۰۴۷