مراقبت های لازم برای موهای بانوان :

اولین مراقبت در موهای بشر شست و شوی منظم جهت کنترل چربی کف سر میباشد چرا که وقتی موها چرب میشوند نشانه این است که ریزش مو تشدید خواهد شد بنابراین در اغلب موارد شست و شوی یک روز در میان موی سر با شامپوی مناسب توصیه میشود.

یکی از مراقبت های لازم برای موهای بانوان بهترین شامپو برای هرنوع مو آن است که تمیز کنندگی و حل کننده ی چربی خوبی داشته باشد که البته قدرت تمیزکنندگی ربطی به میزان کف شامپو ندارد. نکته مهم دیگر در خانم ها مو خوره میباشد چون اغلب خانم ها علاقه به بلند کردن موها دارند و برخی روستاییان حتی اعتقاد دارند که موهای خانم ها نبایستی هرگز کوتاه شود ابتدا به مو خوره یا چند شقه شدن نوک موها در خانم ها شایع تر است البته مو خوره به دنبال هر آسیبی به موها مانند آسیب های حرارتی- آرایشی رنگ مو ودکلره- برس های فلزی و بازی کردن با موها نیز ایجاد میشود و چون یک آسیب فیزیکی میباشد تنها راه درمان آن کوتاه کردن میباشد .

مراقبت های لازم برای موهای بانوان

مراقبت های لازم برای موهای بانوان

نکته مهم دیگر در مراقبت های لازم برای موهای بانوان عوارض آرایشی مو میباشد مانند دکلره رنگ مو – سشوار – فر – صاف کردن – کراتینه و آسیب های حرارتی دیگر- بابلیس و اتوی مو – حالت دهنده های آرایشی مانند ژل- تافت های شیمیایی – موس ها – رنگ موهای موقتی – شامپوهای رنگ مو و بسیاری موارد دیگر که در جامعه مصرفی امروزی جهت آرایش موها به لیست محصولات اضافه میگردد اینگونه است که خانم ها بایستی جوانب احتیاط را راجع به موهای خویش رعایت نموده و هرگونه آرایش غیر ضروری را برای آن به کار نبرد و حتی الامکان تا سن سفید شدن موها از رنگ کردن زیادی مو خودداری نمایند . یک نوع حساسیت شایع دیگر حساسیت تاخیری به ماده پارافنیلن دی آمین (PPD) موجود در رنگ موهای دائمی میباشد که معمولا از بار دوم رنگ کردن به بعد شروع میشود و هربار که ذره ای از این ماده به پوست برسد سبب ایجاد تاول و درماتیت های تماسی شدید در پوست سروصورت و بدن میگردد از عوارض دیگر رنگ های شیمیایی صدمات دائمی دکلره و یا آب اکسیژنه به موها میباشد که سبب فساد و پوسیدگی ساقه مو و خورد شدن موها میگردد ؛ بنابراین خانمها بایستی از رنگ کردن مکرر موها که سبب آسیب شدید به موها میگردد خودداری نمایند . یکی دیگر از عادت های خانم ها بازی کردن با موها میباشد که خود سبب آسیب ساقه موها – نازک شدن و ایجاد گره در موها و به تدریج سست شدن موها و ریزش آن میگردد. از عادات دیگری که سبب طاسی مشخص در پوست سر خانم ها میگردد تریکوتیلومانیا میباشد .

این تیک عصبی به صورت کندن مکرر موها ، موهای سر و یا بدن میباشد که فرد به صورت ناخودآگاه در اوقات بیکاری و تنهایی دست هایش به طرف سر رفته و نقاط در دسترس موها را کنده و یا قیچی میکند . وقتی این عادت بارها و بارها تکرار شو کم کم پلاک هایی از طاسی به صورت موهای شکسته و خورد شده در یر مشاهده میگردد که گاه با بیماری هایی مانند طاسی خانم ها – طاسی منطقه ای یا آریأتا – لیکن پلان و یا لوپوس اشتباه میگردد. معمولا درمان این بیماران با داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب میباشد . یکی دیگر از مهمترین عادت هایی که خانم ها در آرایش موها دارند محکم بستن موهای سر یه صورت دم اسبی میباشد که یکی از علل مهم ریزش موی ترکشنال است یعنی در اثر کشش دائمی ، موهای ناحیه شقیقه و جلوی سر سست شده و کم کم به مرور زمان در فاز ریزش قرارگرفته و تنک و نازک میشود و منظره ای از آلوپسیا ظاهر میگردد به این نوع آلوپسی ، ترکشنال آلوپسی گفته میشود.

از نکات مهم دیگر در موهای خانم ها و مراقبت های لازم برای موهای بانوان این است که در حمام موهای خیس را شانه نکنند چراکه موهای خیس حالت پذیر و آسیب پذیرتر است و بیشتر کش آمده و ممکن است قطع گردد؛ یکی از مطالب تایید نشده در موی خانمها موضوع رنگ کردن موها در ایام قاعدگی میباشد که الباه طبق تجربه آرایشگرها و خانمها این مطلب تا حدی صحیح است چراکه احتمالا خونرسانی محیطی و پوست سر در این ایام ضعیف تر است و با کاهش حرارت پیوند کووالانس رنگ مو با ساقه مو دیرتر حاصل میشود و رنگ دلخواه دائمی به دست نمی آید اگرچه در مقالات و تکست های پوست و مو در این زمینه چیزی به اثبات نرسیده است. یکی از علل مهم ریزش مو در خانمها کمبود های ویتامین و تغذیه ای و مینرال و آهن میباشد که به دلیل عادت ماهیانه و رژیم های غذایی نادرست تشدید میگردداز این رو خانمها بایستی در رژیم روزانه شان علاوه بر سبزیجات و میوه جات و لبنیات و گوشت از کپسول های ویتامین و مینرال و آهن نیز استفاده کنند.

2015 © حق کپی رایت - کلینیک تخصصی دکتر خسرویانی - طراحی و پشتیبانی رازقیان

مشاوره رایگان      ۲۶۷۶۰۰۳۶ – ۲۶۷۶۰۰۴۷