مراقبت هاي لازم براي موهاي بانوان

علت ریزش موی خانم ها دلالیل گوناگونی دارد یکی از آنها اختلالات تغزیه – رژیم های لاغری سخت و کمبود ویتامین آهن ، فولیک اسید و مینرال ها میباشد. از جمله کمبود آهن که در بدن خانمها شایع است و به دلیل خونریزیهای قاعدگی تقریبا در خانم های امروزی فراوان است . چنانچه که در قرن ٢١ اکثر خانم ها مایل به داشتن اندامی موزون و لاغر میباشند و حتی از مصرف قرص های ویتامین و مینرال به علت افزایش احتمالی اشتها خودداری میکنند. در نژاد ما ایرانیها هموگلوبین زیر ١٣ در خانمها تقریبا کم خونی محسوب میشود و با آزمایش آهن و فریتین سرم میتوان نوع کم خونی از جله فقر آهن یا تالاسمی مینور را تشخیص داد. اعلب اوقات درمان با آهن و فولیک اسید بایستی حداقل تا ۶ماه ادامه یابد چراکه فقط بالا رفتن هموگلوبین خون کافی نیست و بایستی با ادامه درمان ذخایر کبدی آهن نیز تامین شود.

موضوعی که اکثر خانمها از خوردن قرص های آهن ابا دارند طعم فلزی قرص ها ، احساس تهوع و ایجاد یبوست است که اغلب با تغییر قرص های حاوی آهن از ایرانی به انواع خارجی مانند ایزن پلاس مقدور میباشد چراکه اکثر قرص های ایرانی حاوی ۶٠میلی گرم آهن المنتال میباشند ولی قرص های آهن خارجی در دوز منقسم ٣٠ میلی گرم مصرف میشود و در مصرف قرص آهن نکته مهم اینکه بهتر است همراه ویتامین c یا آب پرتقال که جذب آهن را چند برابر میکند مصرف گردد ؛ بنابراین در ویزیت از بیمار خانم با ریزش مو اگر پول تست یعنی تست میزان ریزش با دست پزشک منفی باشد و در آزمایشات علائم فقرآهن دیده شود با یک دوره کامل درمان ویتامین و مینرال و آهن و فولیک اسید بیمار از درمان ریزش مو راضی خواهد بود .

از موارد دیگر علت ریزش مو در خانم ها میتواند اختلالات تیروئید که در کشور ما شایع است باشد خصوصا بعد از سن ۴٠سالگی تقریبا نیمی از خانم های ایرانیزبا درجاتی از کم کاری تیروئید ، ریزش مو و چاق شدن مواجه اند البته در پرکاری های تیروئید هم ریزش مو از علائم شایع میباشد؛ در این جور موارد انجام آزمایشات تیروئیدی و ارجاع به متخصص غدد بهترین راه حل میباشد.

یکی دیگر از شایع ترین علت ریزش موی خانم ها یا طاسی خانم ها سندرم پلی کیستیک اواری یا pco میباشد که در نژاد ایرانی نیز شایع است . این سندرم میتواند از انواع خفیف به صورت کیست های ریز در سونوگرافی تخمدان ها تا اختلالات قاعدگی و یا حتی نازایی متفاوت است . از علائم دیگر pco این است که بعد از سن بلوغ این دختران با نا منظمی پریود و یا عقب انداختن طولانی و نیز چاقی ، آکنه و هیرسوتیسم ( افزایش موهای زائد در خانم ها در مکانی که به صورت هورمون نبایستی موهای ترمینال یا ضخیم دیده شود مانند ریش و سبیل و موهای روی سینهو یا ران ها ) است. از نکات کلیدی تشخیص pco انجام سونوگرافی تخمدان ها و نیز تست آزمایشات هورمونی زنانه و مردانه میباشد . از نظر درمانی اولین کار در صورت وجود کیست ها در تخمدان استفاده سه ماهه از قرص ال دی برای کاهش سایز کیست ها میباشد .

طریق ایجاد کیست در این خانم ها به ثمر نرسیدن فولیکول تخمدانی که بایستی ماهانه طی ١۵ روز تحت تاثیر استروژن و پروژسترون تبدیل به تخمک کامل شود این اتفاق نیافتاده در نتیجه منجر به سیکل های بدون تخمک گذاری و تشکیل کیست میگردد که یکی از شایع ترین علل نازایی خانم ها نیز همین سندروم است. از درمان های دیگر این بیماری قرص های اسپیرونولاکتون میباشد که چون ساختمانی شبیه پروژستورون که تبدیل به آندروژن های زنانه میشود دارد و مانع ترشح اضافی آندروژن در فرد مبتلا به pco میشود.

از علت ریزش موی خانم ها و طاسی های زنان بالای ٣٠ یا ۴٠ سال آندروژنتیک و آلوپسی زنانه میباشد یعنی همان فرم طاسی های زنانه که در دهه ۴ و ۵ زندگی در خانم هایی که ژنتیکی مبتلا به افزایش حساسیت گیرنده های آندروژنی موهای سر میباشند به صورت طاسی های فیمیل پترن ظاهر میگردد. البته گاهی در خانم ها طاسی های مدل آقایان نیز مشهود است . فرق طاسی زنانه با مردانه از این نظر است که معمولا هرلاین در خانم ها محفوظ است و نکته دیگر اینکه به جای اینکه مانند آقایان طاسی بیشتر در جلوی موی سر و شقیقه ها و ورتکس باشد. ژن طاسی در گیرنده های فولکولی پشت سر نیز موجود است و به همین علت کاشت مو در خانم ها موفقیت چندانی ندارد.

2015 © حق کپی رایت - کلینیک تخصصی دکتر خسرویانی - طراحی و پشتیبانی رازقیان

مشاوره رایگان      ۲۶۷۶۰۰۳۶ – ۲۶۷۶۰۰۴۷