مردی ۴۰ ساله هستم که پیوند مو انجام داده ام حدودا ۲ ماه پیش، دچار ریزش مو شده ام و احساس کرختی پشت سر می کنم، چه کنم؟

معمولا در هر فردی که پیوند مو انجام می دهد مقداری ریزش موهای کاشته نشده دیده می شود. ریزش بسیار شدید عارضه ای نادر است. این مشکل موقعی اتفاق می افتد که گرافتها در منطقه ای که دارای موهای مینیاتوری زیاد است کاشته شده و بعد از کاشت استرس جراحی باعث ریزش سریعتر موهای ضعیف شده در اثر دی هیدروتستوسترون می شود. اگر ریزش در ۲ تا ۳ هفته اول باشد آناژن افلوویم است. استرس جراحی شامل قطع جریان خون، فاکتورهای شیمیایی و رادیکالهای آزاد تولید شده، هستند که عوامل بسیار قوی برای آناژن افلوویوم می باشند.

اگر ۶ تا ۱۰ هفته پس از عمل شروع شود تلوژن افلوویوم است. به خصوص درافرادی که طرح ریزش موی آنها منتشر است درصد موهای مینیاتوری می ریزد. این عارضه بخصوص در زنان مشکلات زیادی از نظر زیبایی ایجاد می کند. از طرفی چون در زنان با طرح ریزش موی زنانه هم موها نسبت به دی هیدروتستوسترون حساس است بیشتر مستعد این ریزش پس از عمل می باشند به همین دلیل بیشتر جراحان ترجیح می دهند زنان را عمل نکنند.

درجه افلوویوم معمولا قابل پیش بینی نیست. اگر بیماران می دانستند که این ریزش تا کی و یا چه میزان ادامه می یابد، استرس آنها کمتر می شد. این ریزش ۲ تا ۴ هفته پس از عمل شروع می شود و معمولا ۳ تا ۶ هفته ادامه دارد. رشد مجدد این موها به طور همزمان یا قبل از رشد گرافتهای کاشته شده است و یک درصدی از موهای ریزش یافته ممکن است اصلا رشد نکند. برای کاهش این ریزش چند نکته پیشنهاد می شود.

۱- به هنگام اسلیت زدن جراح زمان بیشتری را صرف این کار کند و با دقت بیشتری اسلیت ها را بین موهای سالم وارد کند تا باعث قطع موهای موجود و یا آسیب به فولیکول آنها نشود.
۲- در منطقه ای که موهای نسبتا زیاد داشته به خصوص موهای مینیاتوی از کاشت متراکم بپرهیزد.
۳- ۴ تا ۷ روز پس از عمل ازمحلول ماینوکسیدیل موضعی دوبار در روز استفاده کنند.

از بین رفتن حس ناحیه میانی اکسی پیتال یا ورتکس تا مدتی بعد از پیوند مو طبیعی است. به خصوص در تکنیکی که نوار کامل از پشت سر برداشته می شود. در این حالت رشته های اعصاب بیشتری قطع می شوند. این مشکل بعد از چند هفته تا ۵ ماه بر طرف می شود و به ندرت تا ۱۸ ماه باقی می ماند و در موارد بسیار نادر همیشگی می شود. جراح بایستی به هنگام برداشت نوار دو نور تا حد ممکن قطع اعصاب اصلی باشد. استفاده صحیح از سرم متورم کننده از آسیب اعصاب پیشگیری می کند.

2015 © حق کپی رایت - کلینیک تخصصی دکتر خسرویانی - طراحی و پشتیبانی رازقیان

مشاوره رایگان      ۲۶۷۶۰۰۳۶ – ۲۶۷۶۰۰۴۷