اكنه يا جوش صورت

اکنه یا جوش صورت علل و راه های مقابله

اکنه یک بیماری مولتی فاکتوریال میباشد و به علل مختلف و با اشکال متقاوت تظاهر میکند، اکنه در واقع التهاب فولیکولهای پیلوسباسه است که همراه با عفونت یک نوع باکتری به نام پیروپیونه باکتریوم اکنه ای میباشد .

علل اصلی ایجاد اکنه یا جوش صورت موارد زیر است:

١- بسته شدن مجرای فولیکولها به دلیل ازدیاد لإیه شاخی پوست

٢- افزایش فعالیت چربی غدد پیلوسباسه

٣- افزایش تجمع پیروپیونه باکتروم اکنه ای

۴- هایپواندروژنیسم و بیماری های هورمونی مانند کوشینگ و افزایش کورتیزول سرم و مصرف داروهای کورتنی.

اکنه یا جوش صورت

اکنه یا جوش صورت

المانهای بالینی اکنه عبارات انداز : کمدونهای سفید یا بسته، کمدونهای سر سیاه یا باز ، پاپول، پوستول، کیست و نودول میباشند.
از لحاظ درجه و شدت اکنه ها به نوع خفیف یا miled متوسط یا moderate شدید یا server و یک نوع فولمنیانت یا کشنده تقسیم میگردد.در نوع خفیف از لحاظ بالینی فقط کمدون داریم مانند بچه ها در أوایل سن بلوغ در نوع متوسط پاپول و پوستول هم دیده میشود ودر نوع شدید نو دول و کیست ، اما در نوع کشنده که نادر است ضایعات بسیار چرکی شدید و مترشحه سینوس دار و ملتهب ممکن است سراسر صورت و گردن و بدن را فرابگیرد در هر یک از انواع اکنه درمانها متفاوت میباشند در انواع خفیف صرفا پاکسازی پوست یا تخلیه کمدون و شستشوی صورت افاقه میکند ، در انواع متوسط گاهی درمان های موضعی با محلولهای إنتی بیوتیک موضعی کفایت دارد ولی در برخی موارد ناچار به استفاده از إنتی بیوتیک خوراکی مانند تتراسایکلین یا ازیترومایسین میباشیم در مورد موارد شدید اکنه که نودول و کیست ها معمولا مقاوم به درمان های معمولی ودر نهایت سبب إیجاد اسکار و فرورفتگی های زشت و ماندگار خواهند شد. حتما بلیستی از درمان باراکوتان استفاده کرد ، چراکه عارضه ی اسکارهای بسیار بدشکل دراینده ی یک جوان خیلی ناراحت کننده و غیرقابل جبران خواهد بود. همانطور که میدانیم آکنه یک بیماری التهابی فولیکولهای پیلوسباسه در هفتاد درصد جوانان سن بلوغ به دلیل فعالیت هورمونهای این سن میباشد و چون بیماری شایعی هست بنابراین گاهی فیزیولوژیک محسوب میشود ولی بخاطر عوارض ماندگار در زیبایی فرد حتی بایستی درمان کافی در این زمینه صورت گیرد. یکی از شایع ترین علل آکنه در دخترهای جوان سندروم پلی کیستیک تخمدان میباشدکه همراه با هیرسوتیسم یا افزایش موهای زائد صورت و بدن طاسی و نازائی نیز میباشد. از علل دارویی شایع در ایجاد آکنه مصرف پرتیکواستروئیدهای موضعی و خوراکی میباشد. از علل دارویی دیگر در ایجاد آکنه داروهای ضد سل مانند ریفامپین است از مشخصات اکنه های دارویی این است که مونومورف یا کاملا یک شکل هستند یعنی مثلا همه المانهای آن پاپول یا پوستول انداز بیماری هایی که در تشخیص افتراقی اکنه قرار میگیرند مهمترین آنها فولیکولیت و کورک میباشد که یکی از مشخصات آنها هم یک شکل بودنشان است، از بیماری های ژنتیکی همراه با اکنه میتوان سندروم آدرنوژنیتال و کوشینگ را نام برد. در سندروم آدرنوژنیتال علت ایجاد اکنه هورمونهای استروئیدی مترشحه از غدد فوق کلیوی یا آدرنال میباشد معمولا در این بچه ها به طور مادرزادی از کودکی قد کوتاه ، چاقی و بلوغ زودرس و اکنه وجود دارد . در سندروم کوشینگ ایجاد اکنه مربوط به افزایش مادرزادی کورتیکو استروئیدهای مترشحه از غدد فوق کلیوی یا آدرنال میباشد معمولا علائم این افراد بیشتر به صورت چاقی شکمی صورت شبیه ماه یا گرد کامل و زائده های کوهانی شکل پشت گردن است.

2015 © حق کپی رایت - کلینیک تخصصی دکتر خسرویانی - طراحی و پشتیبانی رازقیان

مشاوره رایگان      ۲۶۷۶۰۰۳۶ – ۲۶۷۶۰۰۴۷